Trudne zobowiązanie

Podarowanie zwierzaka to wymuszenie zmiany stylu życia. I to dużej części życia - obdarowane pieskiem lub królikiem dziecko będzie musiało się zajmować zwierzakiem nawet do 30 roku życia! Pod koniec tego krótkiego tekstu znajduje się tabelka informacyjna na temat długości życia różnych zwierząt. Na początku wymienimy najważniejsze zobowiązania wobec zwierzęcych prezentów.

Nie wolno zapomnieć nakarmić. Po karmę trzeba wyjść do sklepu. Należy wyprowadzać na spacery co najmniej trzy razy dziennie lub czyścić co dzień klatkę lub kuwetę. Każda osoba przyjazna zwierzętom wie, że należy się również z nimi codziennie bawić i poświęcać im uwagę. Codziennie, przez wiele lat. Wszystko to wymaga naszego wysiłku. Wizyty u weterynarza, mimo, że wydają się nieczęstą koniecznością, praktycznie nie należą do rzadkości. Zwłaszcza na początku i pod koniec drogi życiowej zwierzaka, która, swoją drogą, może być naprawdę zaskakująco długa.

Wymienione czynniki wiążą się z koniecznością poświęcenia czasu i siły. Czy nasza osoba obdarowywana będzie mogła ponieść te koszty? Czy, w przypadku prezentu dla dziecka, MY będziemy mogli je ponieść? Zaniedbanie tak podstawowych potrzeb, jak wymienione wyżej, to już prawdziwa niegodziwość.

Czas i wysiłek to nie jedyna kwestia, którą należałoby wziąć pod uwagę. Kolejną są pieniądze. A nawet dużo pieniędzy. Jedzenie to zaledwie wierzchołek góry lodowej zobowiązań finansowych w przypadku otrzymania zwierzęcia. Zabawki, szczepienia, torebki na odchody lub żwirek dla kota, posłania lub klatki czy akwaria. Wymiana zniszczonych dywanów, mebli, malowanie przybrudzonych ścian. Dając w prezencie zwierzę, obciążasz dodatkowym domownikiem. Więc lepiej, żeby obdarowywany miał oszczędności na koncie.

Nic tak nie pozbawia osoby wolności, jak podarowanie zwierzaka. Od tego momentu wszystkie aktywności będą musiały być organizowane pod zwierzę. Szkoła i praca nie mogą uniemożliwić nakarmienia i wyprowadzenia na spacer. Czy nasz obdarowany będzie miał co zrobić ze zwierzęciem gdy zapragnie wyjechać na wakacje?

Dając zwierzę, obciążamy bardzo trudnym zobowiązaniem. Porzucenie zwierzęcia niczym wyrzucenie zawadzającego mebla to zbrodnia, więc tak naprawdę nie pozostawiamy obdarowywanemu wyboru. Układamy mu życia na wiele lat do przodu. Stawianie kogoś w takiej sytuacji jest nie w porządku. Pamiętajmy jednak, że to również nasze, jako dających, zobowiązanie i nasza odpowiedzialność za całe życie danego zwierzęcia. Nie stawiajmy siebie i bliskiej nam osoby w tak fatalnej sytuacji.

myszka do 3 lat

szczurek 3 lata

chomiczek 3-4 lata

świnka morska 8 lat

królik 8-12 lat

pies 18-20 lat

kot 20 lat