PRZYGOTUJ DO OPIEKI

Wizyta w schronisku lub fundacji

Zaproponuj, żeby osoba deklarująca chęć posiadania zwierzaka wybrała się do najbliższego schroniska albo organizacji zajmującej się pomocą zwierzętom - z wizytą indywidualną, w ramach tzw. dni otwartych lub specjalnej oferty dla dzieci i młodzieży.

Można wtedy włączyć się w pielęgnację i opiekę nad różnymi zwierzętami oraz wyprowadzanie na spacery psów. Jeśli któryś zwierzak ujmie szczególnie i pojawi się myśl o adopcji - takie wizyty umożliwią lepsze poznanie jego charakteru i zachowania.

Opiekunowie zwierząt i wolontariusze udzielą informacji o wymaganiach każdego ze swoich podopiecznych i opowiedzą o nich mnóstwo ciekawych historii.

Wolontariat

Można zostać stałym opiekunem - ochotnikiem. Schroniska i fundacje potrzebują osób, które będą regularnie przychodzić i pomagać troszczyć się o ich podopiecznych. Niekoniecznie trzeba być codziennie, ale zawsze w uzgodnionych wcześniej dniach.

Niektóre schroniska organizują szkolenie w podstawowym zakresie dla wybranych psów. Wtedy wolontariusz bierze udział w kursie ze swoim podopiecznym.

Wolontariat mocniej uświadomi konsekwencje posiadania własnego pupila. A czas, uwaga i pomoc poświęcone zwierzętom nigdy nie idą na marne. Zawsze będą ulgą w ich życiu bez własnego domu.

Spotkania dla nowicjuszy

Adresowane są specjalnie do osób planujących psa lub bardzo świeżych właścicieli.

Najczęściej są bezpłatne lub opłata jest niewielka. Organizują je szkoły dla psów lub fundacje. W przystępny sposób zapoznają z zasadami właściwego postępowania, wskazują najczęstsze błędy i ich konsekwencje, omawiają też zasady bezpieczeństwa w kontaktach psa z dziećmi. Warto wziąć udział, żeby mieć więcej rzetelnych informacji przed decyzją o wzięciu zwierzaka do siebie.

Obóz z psem

Niektóre kluby zrzeszające pasjonatów psich aktywności organizują obozy lub weekendowe wyjazdy dostępne też dla osób bez własnego pupila, które chciałyby spróbować "jak to jest".

Taki uczestnik ma "wypożyczonego" psa i bierze z nim udział we wszystkich zajęciach i ćwiczeniach (pod okiem właściciela). A także obowiązkach, jak wstawanie o świcie i wyprowadzanie na porządny spacer. Często uczestnicy mają też wykłady dotyczące zachowań psów i ich wychowania. Nowicjusz może wtedy przekonać się "na własnej skórze", że to, co dotąd czytał, słyszał lub nawet oglądał z bliska, okazuje się wcale nie takie proste. I albo wyjedzie przed końcem turnusu, albo w przemyślany sposób wybierze psiego przyjaciela, kiedy przyjdzie na to czas.

Wykłady i seminaria

Dotyczą jednego zagadnienia z dziedziny zachowań kotów lub psów, albo szerokiego zakresu. Udział może rozwiać wyobrażenia i oczekiwania co do codzienności z takim pupilem. Ale też otworzyć oczy na fascynujący świat zwierząt, nawet tym, którzy "od zawsze" mieli jakiegoś zwierzaka w domu.

Są dostępne dla każdego i zwykle płatne. Żeby efektywnie z nich skorzystać warto mieć już jakąś wiedzę o omawianych problemach. Na pewno potem decyzja o przyjęciu zwierzaka do rodziny będzie bardziej przemyślana.